Strona głównaZwiązkiAktywność społeczna obniża ryzyko demencji o kilkanaście procent

Aktywność społeczna obniża ryzyko demencji o kilkanaście procent

Kontakty z innymi ludźmi mają na nas trudny do przecenienia wpływ, poziom życia społecznego przekłada się na stan naszego zdrowia w różnych apsektach. Okazuje się, że może istotnie zmniejszyć ryzyko demencji.
Aktywność społeczna obniża ryzyko demencji o kilkanaście procent [© olezzo - Fotolia.com]
Nowe badania przeprowadzone na University College London pokazują, że osoby, które po sześćdziesiątce mają częste kontakty społeczne, cechują się niższym ryzykiem w późniejszych latach.

Już dawno wykazano, że dostatecznie częste pomagają zachować zdrowie mózgu. Ustalono np., że regularne kontakty z rodziną czy znajomymi oznaczają mniejsze ryzyko problemów z i osłabienia zdolności poznawczych. Nowe, trwające 28 lat badania, pokazały, że bogate życie towarzyskie daje efekty ochronne przed rozwojem otępienia.

Skąd taki skutek? Być może częsty kontakt społeczny może chronić mózg lub też pomaga stworzyć „rezerwę poznawczą", bądź zmniejsza stres i wspiera zdrowsze zachowania. Jakakolwiek byłaby przyczyna, osoby mające szersze kontakty społeczne znacznie rzadziej doświadczały osłabienia pamięci werbalnej, płynności werbalnej i rozumowania oraz innych objawów demencji. Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na rozwój otępienia, takich, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, statusu społeczno-ekonomiczny, poziom , zachowania zdrowotne, status zatrudnienia i stan cywilny.

Na temat badań napisano w magazynie PLOS Medicine:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć