Strona głównaZwiązki„Epidemia” samotności? To efekt (sposobu) starzenia się społeczeństw

„Epidemia” samotności? To efekt (sposobu) starzenia się społeczeństw

Czy starsi ludzie są dziś bardziej samotni niż seniorzy z poprzednich pokoleń? Być może jest ich obecnie więcej, więc problem izolacji stał się powszechniejszy.
„Epidemia” samotności? To efekt starzenia się społeczeństw
W badaniach porównano grupy ludzi w USA urodzonych w różnych okresach wieku XX-go. Najpierw, w latach 2005-2006, przeanalizowano dane kilku tysięcy urodzonych między 1920 a 1947 rokiem, następie, w latach 2010-2011, ponownie zebrano informacje od tych samych seniorów. W trzecim badaniu, sprzed pięciu lat, wzięto pod uwagę informacje na temat urodzonych między 1948 a 1965 rokiem.
Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że starsi ludzi stali się bardziej samotni niż osoby w podobnym wieku sprzed dekady. Jednak problem zaczyna wzrastać u osób powyżej 75 roku życia, a więc ogólna liczba samotnych seniorów zwiększa się, gdy pokolenie wyżu demograficznego osiąga wiek 70 lat - mówi Louise C. Hawkley z Uniwersytetu w Chicago.
Autorzy przeanalizowali poziom samotności uczestników, także poziom wykształcenia, ogólny stan zdrowia, stan cywilny oraz liczbę członków rodziny i osób bliskich badanym. Okazało się, że poziom samotności zmniejszył się u współczesnych seniorów, gdy mieli 50 - 74 lata, ale wzrastał po 75-tych urodzinach. Nie odkryto różnicy w nasileniu izolacji w sędziwym wieku między osobami z wyżu demograficznego i ludźmi w podobnym wieku we wcześniejszych pokoleniach.
Poziom samotności mógł się zmniejszyć u osób z grupy 50 - 74 lata, ponieważ miały one lepsze możliwości edukacyjne, opiekę zdrowotną i szersze niż poprzednie pokolenia - mówi dr Hawkley.
Samotność szczególnie doskwiera ludziom po 75 roku życia, ponieważ wówczas najczęściej pogarsza się stan zdrowia, a także zdarza się lub innych bliskich osób. Badania sugerują, że starsze osoby, które pozostają w dobrym zdrowiu i utrzymują relacje z małżonkiem, rodziną lub przyjaciółmi, są mniej samotne, dodaje Hawkley.

W innych badaniach jednak, uzyskano nieco odmienne wyniki. Holenderscy uczeni sprawdzili, jak się mają ludzie urodzeni między 1908 a 1957 rokiem, i doszli do wniosku, że obecni seniorzy są mniej samotni niż byli ich rówieśnicy z poprzednich pokoleń.

Ustalono, że współcześni seniorzy mają więcej kontroli nad swoim życiem niż ludzie z wcześniejszej generacji, a to pozwala im skuteczniej zarządzać swoją codziennością i planować przyszłość.
W przeciwieństwie do założenia, że istnieje epidemia samotności, odkryliśmy, że starsi ludzie, którzy czuli, że sprawują większą kontrolę, byli mniej samotni. Dobrze zarządzali określonymi aspektami swojego życia, takimi jak zachowanie pozytywnego nastawienia i wyznaczanie celów, np. chodzenie na siłownię - mówi dr Bianca Suanet z Vrije Universiteit w Amsterdamie.
Według dr Suanet seniorzy powinni podejmować inicjatywę, aby lepiej dbać o swoje więzi społeczne, na przykład zawierając przyjaźnie. Ponadto trzeba sprawić, by ludzie starsi czuli, że mają wyższą kontrolę nad swoim życiem. „Ludzie muszą dziś lepiej niż kiedykolwiek zarządzać swoim życiem społecznym, ponieważ tradycyjne wspólnoty, które zapewniały kontakty społeczne, takie jak grupy sąsiedzkie, kościoły i rodziny wielopokoleniowe, straciły na sile w ostatnich dziesięcioleciach. Wobec tego osoby starsze muszą rozwijć umiejętności rozwiązywania problemów i wyznaczania celów, aby podtrzymać relacje z innymi i zmniejszyć poziom samotności", uważa dr Suanet.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy