Strona głównaZwiązki14 lutego - Walentynki

14 lutego - Walentynki

Co powoduje, że tracimy dla kogoś głowę? Kim był Święty Walenty i dlaczego walentynki obchodzimy właśnie w lutym? Nadchodzące święto zakochanych jest okazją do poszukania odpowiedzi na nurtujące, nie tylko zakochanych, pytania.
14 lutego - Walentynki [© detailblick-foto - Fotolia.com] To ma w Polsce tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Przez jednych krytykowane za swoją skomercjalizowaną formę, innym dostarcza radości i przyjemności z długich spacerów bądź przytulania się w kinie na romantycznym filmie. Nawet jeśli sceptycznie podchodzimy do świętowania walentynek, każdego roku skłaniają nas do okazania ukochanej osobie tego, co czujemy, a niekoniecznie wyrażamy na co dzień.Nazwa Walentynki pochodzi od imienia Świętego Walentego, który patronuje temu świętu już od XV wieku. Nie każdy jednak wie, że Święty Walenty był też patronem chorych na epilepsję i choroby umysłowe. Doszukując się związków, można by zatem stwierdzić, że stan zakochania w pewnym sensie przypomina chorobę umysłową... Dzieje się tak, ponieważ feromony, naturalnie wydzielane przez organizm, odbierane są wówczas podświadomie przez umysł partnera, wpływając na jego reakcje i nastawienie. W efekcie czujemy silne przyciąganie do drugiej osoby, nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne.

to okazja, by zastanowić się dlaczego to święto miłości przypada w lutym, a nie maju lub czerwcu, kiedy natura budzi się do życia, a liczne gatunki zwierząt wchodzą w okres płodności? Praktycznie już od czasów średniowiecza aż do początku lat 90-tych XX wieku Słowianie jako dzień zakochanych uważali święto potocznie nazywane Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzone w czasie letniego przesilenia, w nocy z 21 na 22 czerwca. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia zadomowiły się także w Europie Wschodniej. Połowa lutego to na Wyspach Brytyjskich okres godowy ptaków, które właśnie wtedy łączą się w pary. Między innymi z tego powodu dzień zakochanych przypada na środek zimy. Brytyjczycy, którzy uważają to święto za własne, właśnie dlatego do walentynkowych kartek wprowadzili liczne motywy ptaków, głównie gołębi, które z czasem stały się symbolem zakochanych.

Walentynki w Polsce nie mają jeszcze głębokiej tradycji. Wciąż z lekką rezerwą patrzymy na obecność obcej kultury, chociażby w postaci obchodzonego święta zakochanych. Nie znaczy to jednak, że taki „dzień okazywania uczuć" to coś złego. Pluszowe maskotki, kartki z gołębiami czy czekoladowe serduszka to drobiazgi przyjemne, lecz niekonieczne, jeśli miłość pielęgnuje się przez cały rok.

Historia zna co najmniej szesnastu św. Walentych, ale tylko dwóch z nich ma swoją rocznicę 14 lutego. Pierwszy był kapłanem rzymskim, drugi zaś biskupem Terni. W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy historię o św. Walentym, który potajemnie dawał śluby zakochanym. Rozgniewało to cesarza Klaudiusza II, który zakazał małżeństw, uważając, że odciągają one mężczyzn od wstępowania do armii. Swoje nieposłuszeństwo św. Walenty przypłacił życiem, ale przed egzekucją przekazał swej ukochanej, córce strażnika więziennego, kartkę z napisem: „Od Twojego Walentego", co zapoczątkowało tradycję wysyłania kartek 14 lutego.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy