Strona głównaZwiązkiKłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku

Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku

Związek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku [© JPC-PROD - Fotolia.com]
Jakkolwiek oboje małżonkowie byli w stanie podobnie wrócić podczas , regulacja emocjonalna mężów miała niewielki lub żaden wpływ na długoterminową satysfakcję z małżeństwa.

- Jeśli chodzi o radzenie sobie z negatywnymi emocjami podczas konfliktu, żony odgrywają tu istotną rolę - mówi psycholog Lian Bloch. Eksperci przeanalizowali wideo z kłótniami ponad 80 par w średnim i starszym wieku, koncentrując się na tym, jak ostatecznie współmałżonkowie dochodzili do zgody. Odkryto, że małżeństwa, w których żony szybko uspokajały atmosferę po kłótni, okazały się najszczęśliwsze, zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę.

- Uczucia takie jak i pogarda mogą wydawać się parom bardzo groźne. Nasze badanie sugeruje jednak, że jeśli małżonkowie, szczególnie żony, są w stanie uspokoić sytuację, związek nadal może kwitnąć - powiedział Bloch.

Powszechnie uważa się, że kobiety pełnią rolę opiekunek i rozjemców w związkach, teraz zaś pokazano tę dynamikę w działaniu przez długi czas. Okazuje się, że istnieje związek między zdolnością żon do kontrolowania a wyższą małżeńską - był najbardziej widoczny, gdy kobiety używały „konstruktywnej komunikacji" do łagodzenia nieporozumień.
Gdy żony omawiają problemy i proponują rozwiązania, pomaga to parom radzić sobie z konfliktami - mówi psycholog Robert Levenson. - Jak na ironię, może to nie działać tak dobrze w przypadku mężów, którzy nierzadko krytykują żony za zbyt szybkie przejście do rozwiązywania problemów - dodaje Levenson.
W jednym z badań sprawdzono, jak funkcjonują długotrwałe małżeństwa. Relacje ponad stu par monitorowano przez niemal trzy dekady. Co pięć lat uczestnicy opowiadali o zadowoleniu ze swojego związku i omawiali obszary konfliktów w swoich relacjach. Psychologowie analizowali nie tylko treść rozmów, ale i mimikę twarzy, mowę ciała, tonu głosu, etc.

Uczeni zwrócili szczególną uwagę negatywne emocje w rozmowach pary i określili czas, w jakim małżonkowie wracali zgody na podstawie mowy ciała, mimiki oraz reakcji emocjonalnych i fizjologicznych.

Dostrzeżono m. in., że wiek może również odgrywać rolę w interakcji par, gdy pojawiają się konflikty. - Pary w średnim i starszym wieku w naszym badaniu dorastały w świecie, który traktował mężczyzn i kobiety bardzo różnie. Warto będzie zobaczyć, jak ta dynamika płci rozgrywa się u młodszych par - wyjaśnia Claudia Haase, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy